Dňa 6.6.2024 sa žiaci 5. roč. a 7. – 9. ročníka zúčastnili exkurzie Náučný chodník Tajch v Pavlovciach zameranej na terénne vyučovanie biológie a environmentálnej výchovy. Ako študentka druhého ročníka gymnázia sa v budúcnosti plánujem venovať a študovať ekológiu, dostala som možnosť zúčastniť sa tejto exkurzie a sprevádzať mladších žiakov. Náučným chodníkom nás sprevádzala Ing. Marta Hrešová, ktorá pracuje v Štátnej ochrane prírody SR v Regionálnom centre v Prešove. Pani sprievodkyňa sa konkrétne venuje obojživelníkom a taktiež organizuje pre mládež množstvo táborov a aktivít zameraných na ekológiu. Tento náučný chodník vyhľadáva množstvo turistov a patrí medzi obľúbenú atrakciu pre zvedavcov a prírodovedcov a oplatí sa vidieť minerálny prameň Tajch, Pavlovce ( napr. jazdecký výcvik), lesnícke múzeum Pavlovce a hlavne Slanské vrchy.
Náučný chodník Tajch sa nachádza v flyšom pásme Beskydské predhorie v pohorí Slanských vrchov, ktoré vznikli sopečnou činnosťou. Náučný chodník patrí do chráneného územia, je to prírodná pamiatka Zárez Stravného potoka a taktiež je to Chránené vtáčie územie ( orol skalný, rôzne spevavé vtáky a bociany).
Počas túry nás uchvátili rôzne rastlinky a našli sme aj huby. Existujú dve trasy: malý okruh ( detský) 2,5 km – prevýšenie 85 m. Obsahuje 11 zastávok a najviac ma zaujali semenné sady ( smrekovec opadavý, borovica lesná), mokrade - život v mokradi a gravitačné približovania dreva - spúšťania dreva.
Veľký okruh má dĺžku 6 km a prevýšenie 205 m a obsahuje 12 zastávok a najviac ma zaujala produkčná funkcia lesa - fotosyntéza, vodohospodárska funkcia lesa – voda je život. Oba okruhy lesného náučného chodníka Tajch vedú okolo lesníckeho múzea v prírode. Počas exkurzie žiaci boli uchvátení a pohltení nádhernou prírodou, novým dobrodružstvom a novými vedomosťami počas vypracovávania pracovného listu o náučnom chodníku a domov odchádzali s pozitívnou náladou a s príjemnými zážitkami.
Bibiána Horvatová , 2.roč. gymnázia