Vitajte na mojej stránke!
Prečo je výjodné, aby na škole pôsobil školský špeciálny pedagóg?
Výhodou školy so špeciálnym pedagógom je to, že dieťa nemusí dochádzať na reedukácie porúch učenia do poradenských zariadení, ale starostlivosť o dieťa je zaistená priamo v škole.
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga
Práca so žiakmi
Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými vzdelávacími potrebami. Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity:
- techniku čítania,
- porozumenie čítanému textu ,
- postrehovanie,
- rozvoj sluchového a zrakového vnímania,
- rozvoj pravoľavej a priestorovej orientácie,
- rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu,
- rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky,
- rozvoj predčíselných a číselných predstáv,
- rozvoj základných matematických operácií a pod.
Ako pomôcky pri práci využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia. Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce. Dodržiavame zásady špeciálno-pedagogickej intervencie.
Práca s rodičmi
Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.
Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so špeciálnym pedagógom podľa potreby.
Spolupráca s učiteľmi, výchovným poradcom, pedagogickými asistentmi
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. Spolupracuje pri tvorbe individuálnych výchovno–vzdelávacích programov. Školský špeciálny pedagóg pomáha učiteľovi riešiť problémy žiakov so ŠVVP, ktoré sa objavili vo výchovno–vzdelávacom procese a narušili priebeh vyučovacej hodiny.
Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na absolvovanie celoštátneho testovania deviatakov so ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy.
Spolupráca s centrami psychologických a špeciálno-pedagogických služieb
Spolupráca predovšetkým s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) a so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva (SCŠPP) - osobná návšteva, telefonická či emailová komunikácia a odborné porady.
Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CPPPaP a SCŠPP a zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciou konkrétneho žiaka.
Každý začlenený (integrovaný) žiak musí byť pravidelne sledovaný psychológom a špeciálnym pedagógom z príslušného poradenského zariadenia, prípadne vedený v lekárskej starostlivosti.
Kontakty
- pastircakova.alena@gmail.com